Biography
MELİSSA MEY


In 2000 and 2004 she completed her licences in Painting Mainart and Sculpture Sideart at Marmara University. In 2007 also she completed her specific thesis subjected as `Symbols used in Dutch Painting on 17th Century` with master degree.

When she was 9 years old, she started to art of photography with her analog camera and since that time she kept continued with compact cameras for many years; also worked with dslr cameras since 2005. While she was continuing to her art on photograph career silently for a while when she was in study in university, she won special jury prize and prize of `Private Eye` when she attended to international contests on abroad of country. That was her title for back to her career professionally. Still having her different style, Mey's photographs are located in private collections with high appreciation.

Since 2010 she has been working with  the auction company. In 2011 many of her photos took part in many exhibitions of Beyaz Muzayede. In May 2011, she opened her solo  exhibition called as "Traces of the City" by the concept from her travels, reflections, and work of graffities.

Mey's Photographs; together with their uniqueness, having the most important featurings are non photoshop using, following by trips as specialized larger size prints and with quick cut-less editions and traces  belongs to her travels.

Melissa Mey became one of the photograph artist at the Contemporary Istanbul and at auction of Beyaz Muzayede. She also have had many exhibitions and auctions which aimed to help. Worked also as jury in many international photo contests, also awarded many prizes.

Melissa Mey is still the member of  UPI (United Photographers International). FIAP ( federation internationale de l’arte photographique )

She is continuing her works in Istanbul and Florence except her photography tours. Mey has published five books in the last three years.
 
Marmara üniversitesi Resim ana sanatı ve Heykel yan sanatında 2000-2004 yıllarında lisans, 2007' de yüksek lisansını tamamladı.

9 yaşında analog kamerasıyla başladığı Fotoğraf sanatına uzun yıllar analog ve compact kameralarla devam edip, 2005 ten itibaren dslr kameralarla çalıştı. Üniversite eğitimi ve resim çalışmaları nedeniyle bir süre sessizce devam ettiği fotoğraf sanatına yurtdışında katıldığı uluslararası fotoğraf yarışmasında aldığı özel jüri ödülü ve “özel göz” ünvanı ile profesyonel anlamda geri döndü.

Mey’in fotoğrafları birçok özel koleksiyonlarda yer almakta ve farklı tarzıyla oldukça beğeni toplamaktadır.

2010’dan itibaren fotoğrafları Türkiye’nin en önemli çağdaş sanat müzayedesinde yer alan sanatçı, birçok karma sergide de yer aldı.

2011 Mayıs ayında “Şehir İzleri” adıyla sergi seyahatlerinden, şehirlerden birer iz niteliğinde yansıma ve grafiti ağırlıklı çalışmalardan oluşmuş kişisel sergisini açtı.

Mey'in fotoğraflarının en büyük özelliği, özgün yapısı ve klasik fotoğraf anlayışından uzaklaşmadan çağın izlerini taşımasıdır. Ayrıca sanatçı mono ve maksimum beş edisyon baskı ile fotoğraf sanatını diğer disiplinler gibi kılma çabasındadır. 
Yoğun fotoğraf seyahatleri dışında İstanbul ve Floransa'da  yaşamakta ve çalışmalarına burada devam etmektedir.
2016 yılında Küçük Prens Tenimde foto-proje kitabı, 2016 Küçük Prens (çeviri), 2019 Dil Öğreten Hikayeler ( Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Almanca) kitapları  İnkılap kitabevi tarafından yayımlanmıştır.