Melissa Mey and Her City Diaries – Melissa Mey ve Onun Şehir Günlükleri
Melissa Mey who has learned to look and see from her childhood is an artist which at the front lines of photography through by her working discipline of art, her energy, strong photography past and great love for photography.

Although with her talented paintbrush, excellent release on photography art and her different point of views are the important factors that making her photographs much more efficient..

Melissa Mey is an explorer who likes to find out the secrets of back streets of city that doesn’t care by anyone and working for graffiti and traces for a  few years, so that taking of these photographs is a life style for her. The Artist is shared impressions of her journeys of long years in this exhibition.  Every photograph is a city diary that she offered for us and if you let yourself to her photographs you can understand this language and read it.

You can read these potographs again and again for they can’t give the hidden secret of  themselves and this is the most delightfull thing about these photographs.  While they are transposing the subject by intensiveness and completeness, make aware to the rhtym between the objects. You can reach the Artist’s emotion in her photographs that makes meaningful her creation by the way it makes seemed the traces of the senstual relationship between her and her each work. However her photographs seems like modern works, they have a poetic or a fairytale taste. You look forward to see the next photograph and every photograph that each of them are different from the other one have the same chord and style. That makes Melissa Mey an original and exceptional photograph artist.

With the excitement and interest to meet Melissa Mey at the exhibitons which the different photographs will be placed…

E. Doğaner

Gaziantep,2011 Nisan

 

Melissa Mey ve Onun Şehir Günlükleri

Bakmayı ve görmeyi küçük yaşlarda öğrenen, sanatsal çalışmalarındaki disiplini, enerjisi, fotoğraf altyapısının güçlü olması ve fotoğrafa olan olağanüstü sevgisi Melissa Mey’i fotoğraf dünyasında ön sıralara taşımıştır.

Fırçasındaki üstün yeteneğinin yanı sıra, fotoğraf sanatındaki güçlü deklanşörü ve değişik bakış açılarına sahip olması onun fotoğraflarının etkin olmasını sağlayan önemli faktörlerdir.

………..

Şehrin, önemsenmeyen ara sokaklarının saklı tuttuğu gizleri bulup çıkarmaktan keyif alan, son birkaç yıldır grafiti ve yansımalar serisi için çalışan bir gezgin Melissa Mey ve bunları tutkuyla gidip karelemek onun artık yaşam biçimidir. Bu serisinde uzun yıllar yaptığı seyahatlerinden izleri paylaşmakta sanatçı. Her bir kare aslında onun bize sunduğu birer şehir günlüğüdür ve kendinizi onun fotoğraflarına bırakırsanız bu dili anlar ve okuyabilirsiniz.

En keyif veren yanı ise Melissa Mey’in fotoğraflarının her defasında yeniden okunabiliyor ve kendini bütünüyle ele vermiyor oluşudur. Konuyu bir bütünlük içerisinde yoğun bir şekilde aktarıyor, nesneler arasında ritmin fark edilmesini sağlıyor. Fotoğraflarında sanatçının duygularına ulaşılması eserlerine ayrıca bir anlam katmakta ve her bir fotoğrafla arasında duygusal bağın izlerinin de görülmesini sağlar. Fotoğrafları birer çağdaş eser görüntüsündeyken bir o kadarda şiirsel, masalsı bir tat verir. Bir sonraki fotoğrafı merakla beklenir, her biri ayrı olan fotoğrafları aynı duygu ve stili yansıtır. Bu da Mey’i özgün yapıda ender fotoğraf sanatçılarından biri yapmaktadır.

Melissa Mey ile yakın gelecekte farklı karelerin yer aldığı sergilerde buluşmak heyecanı ve merakı ile…